Monitoring

Monitoring często używany skrót to CCTV . to nowoczesny, profesjonalny system służący do monitoringu wizyjnego (wideonadzór). System Kamer wewnętrznych lub zewnętrznych ,który skutecznie pozwala poprawić bezpieczeństwo i kontrolę obiektu.

Co raz częściej do budowy systemu monitoringu stosuje się kamery sieciowe potocznie nazywane IP , pozwalające wykorzystać naszą sieć komputerową. Zastosowanie takiej technologii daje nam możliwość zastosowania urządzeń, które pozwalają w uzyskaniu lepszej jakości obrazu oraz dostarczaniu dużej porcji danych (szczegóły nagrania)

Zastosowanie kamery IP pozwala zwiększyć pole monitorowania niż w przypadku kamer Analogowych np. jedna kamera IP o rozdzielczości 2 MP może pokryć taki sam obszar jak trzy kamery analogowe i wciąż mieć większą jakość obrazu.  Nowinką systemu może być podłączenie do sieci LAN i poprawne skonfigurowanie pozwoli wysłać na pocztę elektroniczną zdjęcia z informacją o ruchu.

Obecne produkty charakteryzują się szerokim zakresem transmitowania sygnału, dużą odpornością na zakłócenia, trwałym i zrównoważonym przesyłaniem obrazu – brak opóźnień.

Zamysłem, a także do dzisiaj głównym zastosowaniem telewizji przemysłowej jest wzrost bezpieczeństwa. Zwiększają możliwość zapobiegania kradzieży i dewastacji oraz pomagają ujmować sprawców przestępstw.

Dostępne produkty na naszym rynku pozwala nam na wybór kamer od 1 – 8 Mpx ze stało-, bądź zmiennoogniskowym obiektywem i różnorodnymi funkcjami. Rejestratory dostępne na naszym naszym rynku posiadają od 4 do aż 32 kanałów, dlatego szeroki asortyment pozwoli na dopasowanie systemu monitoringu do potrzeb oraz charakterystyki budynku.

Najczęstsze funkcje ,które znacznie poprawiają jakość materiału w kamerach:

System redukcji szumów – 3D NR

system redukcji szumów umożliwia zachowanie przejrzystości obrazu w sytuacji zmiennego poziomu siły sygnału. W praktyce funkcja ta zabezpiecza nagrania przed występowaniem tzw. efektu smużenia i pozwala zachować szczegółowe i krystalicznie czyste nagrania wideo.

System redukcji szumów - 3D NR.

Poszerzony zakres dynamiki – WDR

Funkcja WDR pozwala uzyskać przejrzysty i szczegółowy obraz, dzięki umiejętnemu niwelowaniu zarówno zbyt jasnych, jak i zaciemnionych fragmentów nagrania. Dzięki systemowi WDR możliwe jest zachowanie czytelności całości monitoringu w miejscach o zróżnicowanym poziomie oświetlenia obserwowanej sceny.

Poszerzony zakres dynamiki - WDR.

Funkcja Smart IR

Funkcja Smart IR pozwala na zmianę podstawowych parametrów obrazu, takich jak ekspozycja, kontrast czy jasność. Procesor sygnałowy na bieżąco analizuje obraz i natychmiast po wykryciu prześwietlenia zmniejsza moc oświetlacza podczerwieni. Tym samym obraz staje się bardziej wyraźny, a prześwietlenia znikają.

Funkcja Smart IR.

Kompensacja światła wstecznego – BLC

Funkcja umożliwia eliminację efektu powstającego gdy kamera jest skierowana w stronę silnego źródła światła, czyli kiedy pierwszy plan staje się ciemny i nie czytelny. Kompensacja polega na rozjaśnieniu pierwszego planu niestety również kosztem tła, które też staje się jaśniejsze. Generalnie funkcja poprawia jakość obrazu.

Kompensacja światła wstecznego - BLC.

Kompensacja mocnego oświetlenia – HLC

Algorytm wykrywa punkty obrazu, które są silnie oświetlone, a następnie maskuje je umożliwiając skuteczną obserwację. Tryb HLC jest niezwykle przydatny w przypadku obserwacji podziemnych parkingów. Umożliwia odczytanie numerów tablic rejestracyjnych, które są zasłonięte „jasnymi plamami” z reflektorów.

Kompensacja mocnego oświetlenia - HLC.

Funkcja region of interest – RoI

System Region of Interest umożliwia zwiększenie jakości nagrywanego obrazu we fragmentach obserwowanej sceny wskazanych przez użytkownika. Dzięki funkcji ROI realna jest ekonomiczna rejestracja nagrań i oszczędność całkowitej wielkości plików wideo z zachowaniem oryginalnej jakości obrazu w priorytetowych obszarach.

Funkcja region of interest - RoI.

Po niżej przedstawiamy rodzaje kamer i obudowy.

–  Zdjęcie przedstawia kamerę tubową 

DS-2CD2665FWD-IZS(2.8-12MM)–  Zdjęcie przedstawia kamerę tubową 

Tubowa kamera IP o rozdzielczości  6Mpx model DS-2CD2665FWD-IZS(2.8-12MM) marki Hikvision.

Zastosowana w urządzeniu technologia WDR umożliwia realne odwzorowanie obrazu nawet w trudnych warunkach widoczności (nadmiernie jasnym obrazem lub zupełnie nieoświetlonym). Przetwornik o rozdzielczości  6Mpx gwarantuje obraz dobrej jakościMało uwidacznia szumy nawet przy niewielkim oświetleniu a także doskonale oddaje kolory.
Kamera IP dysponuje zmiennoogniskowym obiektywem o rozmiarze 2.8-12mm.  Dodatkowa technologia 3D Noise Reduction zmniejsza szumy przy nikłym oświetleniu.  Funkcje BLC i HLC pozwalają zachować znacznie lepszy balans światła. Z kolei zaś funkcja ROI umożliwia wyznaczenie obszaru, w którym jakoś obrazu ma być najwyższa.

 – Zdjęcie przedstawia kamerę kopułową

IPC-HDBW8630E-ZEH Dahua kamera IP 2Mpx IR 50M WDR Motozoom – Zdjęcie przedstawia kamerę kopułową

Kamera kopułkowa 6 megapikselowa IP model IPC-HDBW8630E-ZEH marki Dahua serii Pro.

Wyposażona jest w przetwornik o ozdzielczości 6Mpx, która zapewnia obraz w dobrej jakości z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Kamera wyposażona jest w echnologię  starlight zapewniającą dobrą widoczność przy minimalnym oświetleniu. Urządzenie posiada obiektyw zmiennoogniskowy 4.1mm ~16.4mm, dając szeroki kąt widzenia kamery uskuteczniając zakres nadzoru. Jest to kamera przeznaczona do pracy na zewnątrz budynku.

Zdjęcie przedstawia kamerę szybkoobrotowa 

– Zdjęcie przedstawia kamerę szybkoobrotowa 

BCS-P-5692RSAI BCS POINT KAMERA MEGAPIKSELOWA IP SZYBKOOBROTOWA 12MPX, ZOOM 22X IR 250M

Obrotowa kamera 12 megapixelowa, model BCS-P-5692RSAI, marki BCS Point, z obiektywem zmienno ogniskowym i automatyczną ostrością. Obiektyw o ogniskowej 6,5mm~143mm pozwala w dużym zakresie regulować kąt widzenia kamery. Dodatkowe uchwyty montażowe pozwalają na zamocowanie kamery zarówno na ścianie jak i suficie lub słupie. Obracanie kamerą daje możliwość dynamicznej zmiany pola widzenia kamery w zależności od potrzeb uzytkownika systemu. Kamera zasilana jest napięciem 24VAC.

Należy pamiętać , że sercem naszego systemu CCTV jest rejestrator ,który magazynuje nagrania i postawa nam na ich przeglądanie. 

Rejestratory stosowane w monitoringu IP są urządzeniami, które umożliwiają przesyłanie oraz zapisywanie obrazu wideo z kamer sieciowych. Obraz może być rejestrowany w różnej rozdzielczości HD, Full HD oraz 4K do 12Mpx, za pomocą popularnej skrętki komputerowej lub światłowodu. Jednostki wyposażone są zazwyczaj w procesory czterordzeniowe, które gwarantują bezbłędną i płynną pracę urządzeń. Obudowy zaprojektowano w wersjach tradycyjnychRACK oraz SMART do wyboru według wymagań użytkownika.

– Zdjęcie przedstawia czterokanałowy rejestrator  (4 kamery) 

BCS-P-SNVR0401-E BCS Point rejestrator 4 kanałowy IP SMARTRejestrator sieciowy 4 kanałowy model BCS-P-SNVR0401-E marki BCS Point.

Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o wydajny procesor i system operacyjny Linux, który cechuje się bardzo wysoką funkcjonalnością i stabilnością.
Rejestrator obsługuje maksymalnie 4 kamery sieciowe IP. Rozdzielczość odtwarzania 1080p. Maksmymalne parametry dekodowania (wyświetlania): 4 x 1080p@20, 4 x 720p@30. Obsługuje Ultra H.265/H.265/H.264 podwójny strumień kodowania.

– Zdjęcie przedstawia ośmiokanałowy rejestrator  (8 kamery) 

Rejestrator sieciowy 8 kanałowy IP model NVR2108HS-4KS2 marki Dahua.

Umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości 4K (3840×2160). Posiada miejsce na 1 dysk HDD – do 6TB.
Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o wydajny procesor dwurdzeniowy i system operacyjny Linux, który cechuje się bardzo wysoką funkcjonalnością i stabilnością.
Rejestrator posiada funkcję ANR, która nagrywa wideo na karcie SD w kamerach IP, gdy sieć się zepsuje, a po odzyskaniu sieci, wideo zostanie przesłane do NVR, a następnie nagrane w nim, jak również Easy4ip, która pozwala monitorować w dowolnym miejscu i czasie, za pomocą sieci.
Urządzanie posiada zasilanie DC12V/2A. Dysponuje portem: 2 x USB 2.0, jak i portem HDMI, który umożliwia odtwarzanie obrazu w jakości 4K.

– Zdjęcie przedstawia 64 kanałowy rejestrator  (64 kamery) 

Rejestrator sieciowy 64 kanałowy model BCS-P-NVR6408-4K-II marki BCS Point.

Jednostka wyposażona jest w czterordzeniowy procesor Intel, zapewniający płynną i niezawodną kulturę pracy, jak i jednoczesny podgląd, nagrywanie i zdalne zarządzanie, a stabilność zapewnia system operacyjny Linux.
Urządzenie obsługuje maksymalnie 64 kamer sieciowych IP.
Obsługuje H.265/H.264/MJPEG/MPEG4 podwójny strumień kodowania.
Nagrywanie max do 64 kamer IP: 12 Mpx, 8 Mpx, 6 Mpx, 5 Mpx, 4 Mpx, 3 Mpx, 1080p, 720p, D1.  Max bitrate 320 Mbps  Odtwarzanie do 16kanałów przy rozdzielczości @1080p, przy 12/8/6/5/4/3 Mpx max odtwarzanie do 2 kan.

Przy zastosowaniu systemu kamer w domu mamy możliwość podglądu na żywo, podglądu nagrań będąc po za domem

bcs-viewer-lite-zastosowanie