STEROWANIE OŚWIETLENIEM

Inteligentne oświetlenie dopasowane do Ciebie

Inteligentne oświetlenie domowe Ampio umożliwi Ci stworzenie optymalnego tła dla Twojej codziennej aktywności.

Nasze sterowniki i moduły tworzą system, który automatycznie oświetli drogę do kuchni, zgasi po Tobie światło, stworzy świetlną scenerię optymalną dla seansów filmowych, spotkań ze znajomymi lub będzie imitował Twoją obecność w domu.

Dzięki naszej aplikacji zainstalowanej na smartfonie każdy włącznik światła będzie w Twoim zasięgu. Niezależnie, czy będziesz aktualnie w domu, czy poza nim.

System Ampio rejestruje uruchomienie każdego domowego urządzenia. Dzięki temu zna Twoje zwyczaje i potrafi je odtworzyć w trybie symulacji obecności. Możesz ją uruchomić w dowolnym momencie za pośrednictwem aplikacji. I tym samym zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu.

Wieczór ze znajomymi, randka a może rodzinny obiad? Wykorzystaj pełnię możliwości sterowania oświetleniem i stwórz sceny świetlne odpowiednie dla każdej sytuacji. Zmieniaj ustawienia wielu źródeł światła jednocześnie dzięki naszej aplikacji lub panelom naściennym. Wystarczy jedno dotknięcie, aby w domowych wnętrzach stworzyć klimat taki, jaki chcesz.

W Twoim domu znajdują się pomieszczenia, w których bywasz rzadko? W nocy nie chcesz po omacku szukać włącznika? Rozwiązaniem jest oświetlenie sterowane czujnikami ruchu. Dzięki nim nie musisz pamiętać o włączaniu i wyłączaniu światła – oraz martwić się o zbędne wydatki.

Wszystkie te funkcjonalności są możliwe tylko i wyłącznie dzięki elementom zamontowanym w rozdzielni.

Po niżej przedstawiamy  najczęściej wykorzystywanych modułów do sterowania oświetleniem.

.

M-REL-10s: Moduł z dziesięcioma wyjściami przekaźnikowymi

Charakterystyka ogólna

Moduł M-REL-10s jest elementem systemu Ampio. Do zasilania modułu wymagane jest napięcie 11 — 16V DC. Jego sterowanie odbywa się poprzez magistralę CAN.

Moduł posiada dziesięć wyjść przekaźnikowych, dziesięć wejść zwieralnych do masy i interfejs 1-Wire. Wspiera on również funkcjonalność sterownika napędów rolet i żaluzji.

Wyjścia przekaźnikowe

Moduł posiada wyjścia przekaźnikowe SPST pozwalające na załączanie obciążeń o charakterze rezystancyjnym i indukcyjnym. Przekaźniki modułu są normalnie otwarte. Poniższa tabela prezentuje dopuszczalne parametry pracy przekaźników w zależności od charakteru obciążenia.

.

M-INOC-8s: Moduł z ośmioma wejściami dwustanowymi i ośmioma wyjściami OC

Charakterystyka ogólna

Moduł M-INOC-8s jest elementem systemu Ampio. Do zasilania modułu wymagane jest napięcie 11 — 16V DC. Jego sterowanie odbywa się poprzez magistralę CAN.

Moduł posiada osiem wejść zwieralnych do masy, osiem wyjść OC i interfejs 1-Wire.

Wyjścia OC

Moduł posiada wyjścia open-collector pozwalające na płynne sterowanie rezystancyjnymi obciążeniami zasilanymi napięciem do 40V DC. Dopuszcza się również sterowanie obciążeniami o umiarkowanym charakterze indukcyjnym, w szczególności przekaźnikami. Regulacja odbywa się metodą modulacji szerokości impulsów (ang. pulse-width modulation, PWM). Wewnętrznie, każde z wyjść pozwala na zwarcie podłączonej linii do masy modułu.

Wejścia zwieralne do masy

Moduł posiada wejścia przechodzące w stan aktywny w momencie gdy zostaną zwarte do masy. Mogą być one wykorzystane w przypadku dowolnych urządzeń z bezpotencjałowymi wyjściami stykowymi, np. włączniki naścienne, kontaktrony, przyciski, przełączniki, itd. Mogą również posłużyć do integracji z urządzeniami o bezpotencjałowych wyjściach przekaźnikowych lub wyjściach transoptorowych o napięciu kolektora większym niż 12V.

Czujniki temperatury

Moduł wyposażony jest w złącze interfejsu 1-Wire pozwalającego na dołączenie do 6 cyfrowych czujników temperatury Dallas DS18B20. Wynik pomiaru temperatury jest dostępny dla wszystkich urządzeń działających w ramach magistrali automatyki budynkowej. Może okazać się szczególnie przydatny w celach związanych z regulacją temperatury, lub do prezentacji wyniku pomiaru na panelach dotykowych oraz w aplikacji mobilnej.

Łączna długość przewodu magistrali 1-Wire, do której podłączane są czujniki temperatury nie może przekraczać 15m.

Przykładowe zastosowanie

  • Sterowanie obciążeniami rezystancyjnymi zasilanymi napięciem do 40V DC, np.:
    • oświetlenie LED,
    • brzęczyki piezoelektryczne,
    • maty grzewcze;
  • sterowanie przekaźnikami;
  • podłączanie klasycznych włączników oświetlenia lub innych urządzeń z bezpotencjałowymi wyjściami stykowymi;
  • integracja z urządzeniami o bezpotencjałowych wyjściach przekaźnikowych;
  • integracja z urządzeniami o wyjściach transoptorowych;
  • pomiar temperatury w pomieszczeniach.

.

M-DIM-2s: Moduł ściemniacza z dwoma wyjściami

Wyjścia ściemnialne

Z wykorzystaniem modułu możliwe jest kontrolowanie natężenia światła źródeł żarowych, halogenowych, ściemnialnych żarówek LED i ściemnialnych świetlówek CFL. Możliwe jest sterowanie źródłami światła zasilanymi przez transformator.

Źródła światła zasilane przez transformator

W przypadku sterowania źródłami światła zasilanymi poprzez transformator należy skonfigurować urządzenie, aby odłączało zasilanie przy wykryciu zbocza opadającego.

Maksymalna moc odbiornika podłączonego do wyjścia ściemnialnego to 150W. Napięcie wejściowe z zakresu od 48V AC do 250V AC może być płynnie regulowane.

Wyjścia ściemnialne posiadają zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe i termiczne. Moduł umożliwia pomiar mocy.

Wersja rozszerzona

Moduł M-DIM-2s występuje również w wersji rozszerzonej, której wyjścia pozwalają na obciążenie odbiornikami o mocy 300W. Wersja rozszerzona dostępna jest na specjalne zamówienie.

.

M-CON-DALI-s: Moduł integracyjny magistrali DALI

Charakterystyka ogólna

Moduł M-CON-DALI-s jest elementem systemu Ampio. Do zasilania modułu wymagane jest napięcie 11 — 16V DC. Jego sterowanie odbywa się poprzez magistralę CAN.

Moduł służy integracji z oprawami oświetleniowymi posiadającymi interfejs Dali. Dali to magistralne oświetlenie stosowane w halach przemysłowych, marketach wielkopowierzchniowych i obecnie wraz z rozwojem systemów automatyki, również w budynkach mieszkalnych.

Moduł pozwala kontrolować do 64 lamp. Każda lampa może być sterowana niezależnie.

Obie wykorzystywane przez urządzenie magistrale są od siebie odizolowane galwanicznie.

Wbudowany zasilacz Dali

Do prawidłowego funkcjonowania, magistrala Dali wymaga dołączenia do niej specjalizowanego zasilacza. Moduł M-CON-DALI-s może pełnić rolę takiego zasilacza dla dołączonego segmentu magistrali Dali.

W ramach standardu Dali, typowa wartość wydajności prądowej specjalizowanego zasilacza to 250mA. Należy mieć na uwadze że wydajność prądowa wbudowanego zasilacza to 100mA. W przypadku większości urządzeń magistrali Dali, sterowniki magistralne zasilane są poprzez zasilacze wbudowane w urządzenia, natomiast obciążenie prądowe magistrali implikowane przez każde z urządzeń jest minimalne. Istnieją jednak urządzenia w całości zasilane z poziomu magistrali. W przypadku chęci zastosowania takich urządzeń należy dokonać weryfikacji czy wydajność wbudowanego zasilacza będzie wystarczająca.

Aby skorzystać z wbudowanego w moduł specjalizowanego zasilacza Dali należy dołączyć do modułu dodatkowe źródło napięcia 15 — 20V DC.

.