Ekrany

Ekran projekcyjny – jest podstawowym elementem wyposażenia każdej Sali Kinowej. Elementy, z których został wykonany, dają nam możliwość sterowania za pomocą pilota (opuszczanie i podnoszenie ekranu) jak również jego sposób montażu, który należy uwzględnić przy projektowaniu.

Ekrany możemy podzielić na dwa rodzaje: elektryczne oraz ramowe nazywane często ekranami stałymi.

– ekrany rozwijane elektrycznie:

Linia wysokiej, jakości ekranów projekcyjnych przeznaczona do każdego rodzaju inwestycji od profesjonalnych instalacji projekcyjnych, po użytek w kinie domowym.

Ekrany pozwala nam wyświetlić oraz w formacie 1: 1, 4: 3, 16: 9 (najczęściej stosowany format w KINIE) często są wyposażone w różne materiały projekcyjne, w zależności od pomieszczenia – VisionWhite (standard), VisionWhitePro (nieprzepuszczająca światła), VisionGrey (zwiększająca kontrast), VisionAcoustik (przepuszczająca dźwięk)

Częstym problemem, jest utrzymanie płaskiej powierzchni projekcyjnej. W tym celu proponujemy zastosować ekran z napinaczami bocznymi, który równomiernie nam powierzchnię.

ekran

kauber

– ekrany ramowy (stały)

Ekrany ramowe znalazły przeznaczenie w trwałych instalacji audio-vizualnych np. sale kina domowego dla klientów, którzy mogą przeznaczyć na ten cel oddzielne pomieszczenie.

Ekrany przypominające ramę telewizora, obrazu wykonane z prostokątnych profili i materiału projekcyjnego, mocowanych razem. System mocowania zapewnia idealnie płaską powierzchnie projekcyjną. Ekrany ramowe są połączeniem unikalnych cech: najwyższej, jakości obrazu, oryginalnego wzornictwa.

Prawidłowo dobrana wielkość ekranu jest wyliczana z poniższego wzoru

plano_velvet_pic

 

planorys

 

 

  • Odległość od ekranu pierwszego rzędu krzeseł = 1,5 – 2 x szerokość ekranu,
  • Wysokość ekranu powinna wynosić około 1/6 odległość od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł,
  • Odległość dolnej krawędzi ekranu od podłogi powinna wynosić około 1, 4 m.

Należy pamiętać, ze przy doborze ekranu musimy również uwzględnić parametry optyczne projektora.